Pocztówka do ambasady

Pocztówka do wydruku

Jak wysłać pocztówkę

Pocztówkę można zapisać na dysku komputera i wydrukować dwustronnie. Wkrótce umieścimy na naszej stronie również wersję do profesjonalnego wydruku. Będziemy się również starali rozpowszechniać gotowe pocztówki, ale na to trzeba jeszcze poczekać.

Niezależnie jak zdobędziecie same pocztówki, ich wysłanie jest bardzo proste. Wystarczy podpisać (najlepiej czytelnie), nakleić znaczek i wrzucić do skrzynki. Grupy znajomych mogą też gromadzić podpisane pocztówki, żeby potem z wysłania ich większej liczby zrobić ivent. O fajniejszych inicjatywach będziemy informować na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Pamiętajmy! Pocztówki wysyłamy dopiero po podpisaniu Rezolucji!!!

Dlaczego wysyłamy pocztówki?

W sieci krąży mnóstwo rezolucji i petycji do podpisania. Ponieważ ich podpisanie nie wymaga wysiłku, wiele osób podpisuje je „na odczepnego”, nawet bez porządnego przeczytania, albo zaraz po przeczytaniu i podpisaniu zapomina o całej sprawie. Wiedzą o tym również adresaci petycji i wszelkich apeli i dla tego, również oni, nie przywiązują do nich wystarczającej wagi.

Świadomy wybór produktów, które nie przyczyniają się do niszczenia lasów tropikalnych, wymaga wysiłku, a nierzadko również pieniędzy – produkty tworzone zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju są często droższe. Uważamy, że samo podpisanie Rezolucji na naszej stronie, aczkolwiek bardzo ważne, jest jeszcze zbyt mało wiarygodnym dowodem, że ktoś podjął prawdziwy zamiar włączenia się w obronę Puszczy Amazońskiej. Wysłanie pocztówki do ambasady, które wymaga poświęcenie swojego czasu i pieniędzy, uwiarygodnia ten zamiar w oczach rządu brazylijskiego, a przez to tworzy silny psychologiczny nacisk na ten rząd.

Żyjemy w czasach obrazów, emocji i mediów. Petycja podpisywana w Internecie nie tworzy obrazu, nie budzi wielkich emocji, nie jest medialna. Pocztówka jest obrazem, jej symboliczną wymowę łatwo zapamiętać. Pocztówki przychodzące codziennie do ambasady, nawet w niewielkiej liczbie, rozbudzają wyobraźnię, nie pozwalają zapomnieć, są medialne. Można zrobić wywiad z listonoszem, można przedstawić ludzi podpisujących pocztówki, można pokazać zakłopotanie w sekretariacie ambasady, kiedy ktoś przyniesie cały worek pocztówek.

Jeśli naszą Rezolucję podpisze 10 000 osób, to będzie to jedna z licznych rezolucji podpisanych przez 10 000 osób. Jeśli pocztówki wyśle 1000 osób, to oznacza 4 pocztówki w każdy dzień roboczy przez cały rok. Jeśli Rezolucję podpisze 1 000 000 osób na całym świecie i chociaż co 20% z nich wyśle pocztówkę to, głęboko w to wierzymy, rząd Brazylii przestanie pozwalać na dewastację Amazonii, a producenci żywności w tym kraju, którzy liczyli już zyski z tej dewastacji, zaczną na wyścigi zalesiać zniszczone tereny, żeby udowodnić jak bardzo są „ekologiczni”.

Dlatego jesteśmy przekonani, że wysłanie pocztówki jest przynajmniej tak ważne jak podpisanie samej Rezolucji.

Selfie z pocztówką!
Pomysłodawca i jeden z twórców Akcji dr Jarosław K. Nowakowski ze swoją pocztówką

Żeby petycję i pocztówkę podpisało jak najwięcej osób, trzeba sprawić, żeby stało się to modne w mediach społecznościowych. Proponujemy, żeby każdy robił sobie selfie z podpisaną pocztówką i wrzucał to do sieci. My będziemy starali się namawiać celebrytów, żeby takie zdjęcie sobie zrobili i upublicznili. Jeśli nam się uda, towarzyskim faux pas będzie nie mieć takiej foci. I właśnie o to nam chodzi!

Pamiętaj! Sfotografuj się z pocztówką, na której naklejony jest znaczek.

To uwiarygodnia przed ambasadą i znajomymi, że naprawdę jesteś zaangażowany/a w akcję.

Zostań ambasadorem Puszczy Amazońskiej

Chcemy stworzyć grupę ambasadorów naszej akcji, ambasadorów Puszczy Amazońskiej. Ludzi, którzy poświęcą swój czas, żeby propagować ideę ochrony lasów deszczowych, żeby namawiać znajomych i przyjaciół do podpisania Rezolucji i pocztówki. Takie podpisane pocztówki ambasador gromadzi i dopiero po zebraniu większej ich liczby przekazuje je ambasadzie. Mamy nadzieję, że między ambasadorami powstanie szlachetna rywalizacja, kto zgromadzi najwięcej pocztówek. Będziemy śledzić tę rywalizację.